Stalker

stalker1

 

Dielo: Piknik pri ceste (kniha, 1978), Stalker (film, 1979)

Autori: Arkadij a Boris Strugackí

 

Stalker Roderick Shoehardt z knihy bratov Strugackých je pašerákom tajomných predmetov zo Zóny, ohradeného územia, v ktorom pristáli mimozemšťania. Stalkeri prenikajú do Zóny a ukoristené predmety predávajú na čiernom trhu. Stalker je človek vystavený nepriazni Zóny i úradov, riskujúci život, zdravie i väzenie. Roderick Shoehardt sa podujme so svojim spoločníkom na poslednú cestu do Zóny – chce si od disku, plniaceho ľudské želania, vyprosiť zdravie pre dcéru. Svojho spoločníka potrebuje len na to, aby ho na jednom mieste Zóny obetoval, lebo jedine tak sa dá dostať k disku. Keď však svojho súputníka obetuje, uvedomí si, že ten so sebou k disku niesol želanie, ktoré by viedlo k dobru pre celé ľudstvo. Teraz to želanie musí niesť on, ale musí mu veriť a priať si ho z celého srdca – disk totiž plní tie úprimné, hlboko v srdci uložené priania a preto sa stáva, že namiesto zdravia pre blízkych nadelí peniaze. V okamihu, keď sa Stalker odhodláva predstúpiť pred disk so svojim želaním – modlitbou, kniha končí.

 

Vo filmovom príbehu Andreja Tarkovského sa stretávame so Stalkerom, aký bol v knihe až v samom závere. Stalker je sprievodca, ktorý do Zóny ku Komnate želaní vodí ľudí, ktorí si tu môžu čosi želať, sám si však nesmie želať nič. Stalker je vlastne človek, ktorý verí v ľudstvo, v jeho úprimnú a hlbokú potrebu a schopnosť želať si dobro, v ľudskú schopnosť modlitby. Vo filme sprevádza Zónou dvoch spoločníkov, Vedca a Spisovateľa, no ukáže sa, že Vedec zamýšľa Komnatu želaní zničiť a Spisovateľ sa neodhodlá realizovať svoje želania. Skepsa, povrchnosť a absencia viery, kŕč súčasného ľudstva, brániaci mať ešte pozitívne, aktívne túžby – to všetko vlastne otriasa aj Stalkerovou vierou v ľudí. Stalker je duchovným sprievodcom, privádzajúcim ľudí k svojmu vlastnému vnútru. Niekým, kto sa odhodlá byť len prostredníkom, pretože verí v hĺbku a pravosť ľudskej modlitby. Niekým, kto ľudí vedie k tomu najskutočnejšiemu zrkadlu toho najhlbšieho v nich. Na jeho neúspechoch Tarkovskij ukazuje, že možnosť želať si sa môže radikálne rozchádzať so schopnosťou želať si.

Ako skonštatoval Arkadij Strugackij, kniha o Stalkerovi je sci-fi príbehom, kým filmový scenár podobenstvom. Jedným z možných obsahov tohto podobenstva je Lutherova neúprosná veta: „tvojim Bohom je to, čo najviac miluješ.“

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: