Jean-Baptiste Grenouille

parfum1

Dielo: Das Parfum (1985)
Autor: Patrick Süskind

 

 

Jean-Baptiste Grenouille sa narodil 17. júla 1738 na tom najzapáchajúcejšom mieste, na trhovisku v stánku s rybami, v najväčšom a najzapáchajúcejšom meste svojej doby, v Paríži. Vyznačoval sa dvomi vlastnosťami: geniálnym čuchom a tým, že nemal nijaký vlastný pach. Od najranejšieho detstva sa ho ľudia stránili a on ich spoločnosť nevyhľadával: žil bez citu ako jeden druh bytosti medzi iným druhom s pocitom ľahostajnosti, až chladnej nenávisti. Žil vo vlastnom svete, vo svete vôní, ktoré dokázal rozkladať a skladať, v noci sa dokázal orientovať len podľa čuchu, svet vnímal ako svet vôní, ako čuchovú esenciu, pachovú dušu s nevábnym materiálnym prejavom.
Život Jeana-Baptista Grenouilla pripomína životné osudy Simplicia Simplicissima či Oskara Matzeratha: aj on patrí k postavám, ktoré prežili všetko, ktoré svoje osudy vyčerpali do dna, do posledných možností – jeho život je však pevne vymedzený jeho výnimočným talentom, talentom pre nehmatateľný, prchavý, neviditeľný svet vôní. Stane sa parfumérskym tovarišom, schopným na počkanie namiešať tie najkrajšie a najžiadanejšie parfémy. Stane sa experimentátorom, uchovávajúcim vonné duše najrozmanitejších zvierat a vecí, kameňov, dreva, psíkov a mosadzných kľučiek, a vytvárajúcim z nich svoje voňavé zátišia, subtílne vonné krajinky uzavreté vo flakónoch. Stane sa filozofom, mystikom a bohom vonného sveta, sedem rokov kontemplujúcim vône v osamelej jaskyni ďaleko od ľudí, ich nevábnych pachov a barbarských nosov. A napokon sa stane vládcom nad nenávidenými ľuďmi prostredníctvom vôní, pretože láska, náklonnosť, sympatie i moc sú v nás zakódované v inštinktoch pachov a vôní, ktoré on ako jediný dokázal dokonale ovládnuť.
Jean-Baptiste Grenouille je postavou dokonalého talentu a dokonalého odcudzenia, je dokonalým umelcom, existujúcim v čísle jeden: sám sebe svetom a sám sebe bohom, dokonalá realizácia seba samého bez prieniku s indiferentným svetom ľudí.

 

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: