Borgman, Camiel

Borgman

 

Dielo: Borgman (film, 2013)
Autor: Alex van Warmerdam (režisér)

 

Spočiatku vzbudzuje ľútosť. Je to bezdomovec, ktorý zazvoní pri bráne jedného domu, aby mu dovolili vykúpať sa. Pravda, prichádza z trochu neobvyklého prostredia – z podzemnej diery dokonale zamaskovanej v lese. A nie je sám. Ukáže sa, že má spoločníkov: mužov aj ženy, ktorí sú schopní chladnokrvne vykonať akýkoľvek zločin. Zdalo by sa, že Borgman je satan, alebo aspoň diablom posadnutý človek, hoci jeho zlomoc je trochu ťarbavá – odkázaná na autá, mobilné spojenie a staromódne miešanie jedov, ktorými trávi svoje obete. Podmaňuje si svojich nepriateľov i priateľov, najmä ženy, ale zdá sa, že jeho záujem je sústredený najmä na deti, v ktorých nachádza najbezcitnejších vykonávateľov zvrátených činov. Podobá sa na chrta, a žena, ktorá po ňom túži, ho dokonca v jednom vychrtlom psovi aj spoznáva. Borgman spolupracuje so zlom, ktoré sídli v dobrých ľuďoch, a to je jeho najspoľahlivejší spojenec.

3 komentáre to “Borgman, Camiel”

 1. slečnakultúrna Says:

  Ale aká je Borgmova motivácia ničiť v spolupráci so samotnými protagonistami filmu? Síce na začiatku filmu vidíme troch mužov (medzi nimi jedného kňaza), ktorí idú zničiť podzemné úkryty týchto troch lesných mužov (súcitíme s nimi, ešte nevieme, prečo sú štvaní), takže ako východisko sa ponúka vysvetlenie, že tak konajú, aby sa pomstili (aké westernové) majorite.
  Ak by sme vôbec hľadali vysvetlenie, prečo tak B. koná, tak sa ponúkajú rôzne možnosti, ale ani jedna z nich nepokryje všetky aspekty jeho chovania, ani jedna nebude postačujúca. Kritika vyššej spoločnosti (medvedík, ktorého dievča pokazilo a ktorému matka potom vyčíta, že je zaň nevďačná, či Richardove upokojenie, že na tom, že toľko vlastnia nie je nič zlé, pretože žijú na Západe)? Možno, ale prečo potom Borgman a ostatní zabil(i) i toho záhradníka (a jeho ženu)?
  Film viac zahmlieva, ako odhaľuje, viac ukazuje, ako popisuje či dáva odpovede. Tušíme, že za tými vraždami stojí premyslený plán, možno i ideológia, čo však v spojení so samotnými vykonávateľmi týchto vrážd vyznieva smiešne. Nie sú to žiadni Bondovi nepriatelia so špičkovou technológiou, ktorých cieľom je ovládnuť svet. Môže byť ich motiváciou vraždiť to, aby boli povšimnutí? Aby im bola venovaná pozornosť? Postupujú systematicky, sústreďujú sa na jednu štvrť. Záver filmu akoby naznačoval, že s pomocou novonadobudnutých komplicov (detí a opatrovateľky) sa ich vraždenie rozšíri.
  Borgman pôsobí takmer ako postmoderný Ježiš, dlhé vlasy, vchádza do príbytkov ľudí, čaká, či ho prijmú, káže (Maríne, aby sa uzmierila s Richardom, keďže ju len chránil a to mu slúži ku cti), je láskavý ku deťom, vidí v nich nádej. Charizmou pôsobí (nielen Borgman, ale i ďalší komplic) na ženy a mužov nerovnako, ony sú k nemu priťahované, zneužíva ich ženskú starostlivosť, muži (vlastne len Richard) je právom podozrievavý.
  Je to i pohrávanie sa s divákom – možno hlavne divák je tu ten hlavný. Skúšanie našich hraníc. Vidíme obyčajnú rodinu (rodičia, tri deti, pekný dom), cítime opovrhnutie Borgmanov a ostatnými (najmä pri scéne uškrtenia záhradníkovej ženy). V prostriedku filmu sa Borgman ostrihá a upraví tak, že vyzerá ako príslušník majority (čoho dôkazom je jeho prijatie za záhradníka). Tu je tiež zaujímavé pozorovať Borgmanovo chápanie jeho identity – ponímá rôzne role, čo Marínu mätie, všetko za účelom…tápeme, čo je jeho cieľom. Keď sa teda B. upraví, odrazu vidíme iného človeka. Odrazu si aj nás, divákov, podmaní. Minimálne cítime voči jeho osobe slabší fyzický odpor.
  Takýto film by zrejme dnes natočil Buñuel.

  • slečnakultúrna Says:

   Peter Balko píše: “Možno ide o slobodu alebo pocit, že človek nie je obmedzovaný absolútne ničím, iba hranicami svojej vlastnej role. Niektorí majú určenú jednu jedinú hlavnú úlohu vo svojom živote, ktorý je zároveň príbehom s katarzným koncom a niektorí sa jednoducho radi hrajú, prestupujú z osobnosti do osobnosti, z podvedomia do podvedomia, menia oblečenie, výzor i meno, najskôr tulák Breskens, potom záhradník Borgman a ktovie, zajtra sa možno prebudím a budem vyžlou.”

   http://www.jetotak.sk/editorial/borgman

 2. Fictus Says:

  O tejto postave, ako aj o celom filme by sa dalo hovoriť hodiny a aj opak jednoznačných tvrdení by bol pravdivý.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: