Dr. Emmanuel Droz

bscap0091

 

Dielo: The Piano Tuner of Earthquakes (film, 2005)

Autori: Stephen Quay, Timothy Quay, Alan Passes

 

 

Dr. Emmanuel Droz je, podľa oficiálnej verzie, vedec s mimoriadnou záľubou v hudbe. Podľa tých neoficiálnych verzií je „lesom, v ktorom sa nik nezabýva“, prípadne srdcom sna, ktorý je obsiahnutý v jeho automatoch.

Dr. Droz je zápornou postavou a zároveň (skrytým) režisérom príbehu o Ladičovi zemetrasení. Je prvou postavou, ktorú vo filme uvidíme a prvým hlasom, ktorý prehovorí. Príbeh nasleduje jeho vôľu; zdá sa, že sedem podivuhodných automatov ovláda celú logiku filmového príbehu, teda aj to, čo divák vníma: príbeh rozpráva o automatoch, ale zároveň automaty rozprávajú príbeh samotný.

Dr. Droz obýva ostrov, ktorý je priamym príbuzným Ostrova mŕtvych Arnolda Böcklina, spolu so svojou pravou rukou Assumptou a šiestimi sluhami, zvanými záhradníci. Jeho dominancia v príbehu je vyjadrená aj tým, že na rozdiel od Assumpty či ladiča klavírov Felisberta Fernandeza, ktorí rozprávajú so silným prízvukom, a záhradníkov, ktorí nerozprávajú, nanajvýš reprodukujú jeho príkazy, rozpráva ako jediný plynule a bez prízvuku svojou materčinou: jazyk príbehu je jeho jazykom. Ako mnoho významných záporných postáv, aj Dr. Droz je veľkým obdivovateľom hudby a neuznaným tvorcom, ktorý pripravuje pomstu. Je však zároveň usilovným a zručným remeselníkom, ktorý vlastnoručne vytvoril obdivuhodné automaty, „obsahujúce sen o hudbe“. Za jeho príbuzných by sme preto mohli označiť grófa van Kratzmara, ale aj Morela.

Felisbertovi Fernandezovi, ladičovi klavírov, ktorého pozval ku svojim automatom, rozpráva Dr. Droz znepokojujúci príbeh o Megaloponera foetens, čo je podobenstvo celého príbehu, ale aj podobenstvo vášne a, ako odhalí Felisberto Fernandez, podobenstvo stojace za príbehom Dr. Emmanuela Droza.

 

bscap0087

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: