Qohen Leth

bscap0196

 

Dielo: The Zero Theorem (film, 2013)

Autor: Pat Rushin, Terry Gilliam

 

 

Qohen Leth: programátor, excentrický samotár, ktorý si vytrvalo hovorí „my“. Obýva kostol, ktorý stratil svoj pôvodný zmysel, podobne ako ho stráca svet, v ktorom žije. Qohen sa vyhýba spoločnosti, jej zvykom a jej normálnosti, a práve takto, bokom od ostatných, stretáva „Management“, veľkého šéfa, ktorý riadi projekt, na ktorom Qohen trávi všetok svoj čas. Na jednej strane tak dokáže zotrvať na tom, kým je, na svojom talente a nerozpustiť sa v očakávaniach iných, na druhej strane reprezentuje bežný úkaz súčasnosti: zo všetkých síl pracuje na projekte, ktorý reprezentuje presný opak toho, čo chce a čomu chce veriť, keď pracuje na definitívnom dôkaze absurdnosti sveta.

Medzi predkov čudáckeho Qohena Letha patria kafkovské postavy – vytrvalo napríklad čaká na telefonický hovor, ktorý mu má osvetliť zmysel a poslanie jeho života. Jeho predkom je aj Sam Lowry z filmu Brazil, podobne fungujúce a búriace sa koliesko v mechanizme sveta (ktorý má takisto kafkovských predkov). Tretím predchodcom je Maximilian Cohen, geniálny matematik z filmu Pi, dokazujúci zmysel sveta a podobne ako Qohen agnostik (Qohen po ňom okrem mena zdedil nutkavé škrabanie).

Qohen Leth: geniálny outsider, výnimočné koliesko v mechanizme produkujúcom ničotu, čudák a mizantrop, do ktorého života a nevedomia môžeme nazrieť vo filme The Zero Theorem.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: