Septimus Podgers

podgers

 

Dielo: Zločin lorda Artura Savila (Lord Arthur Savile´s Crime)

Autor: Oscar Wilde

 

Septimus Podgers je londýnsky chiromant, ku ktorého klientom patrí aj lady Windermereová. Práve na jej večierku veľmi zručne charakterizuje hostí na základe toho, čo vidí v ich dlaniach. Keď príde rad na Arthura Savila, mladého bezstarostného muža, pán Podgers zbledne a odmietne prezradiť, čo v jeho dlani vidí. Napokon na Arthurove naliehanie medzi štyrmi očami prezradí, že mladý lord sa dopustí vraždy.

Príbeh Oscara Wildea sa koncentruje na Arthurove muky a rozhodnutie spáchať vraždu, aby sa spod osudu čím skôr vymanil a nezaťažil zločinom svoje plánované manželstvo. Vo variácii na detektívky sledujeme Arthurove neúspešné pokusy zniesť zo sveta bez nenávisti či zištnosti niekoho zo svojich postarších známych. Podarí sa mu to až raz v noci, keď na moste náhodou natrafí na pána Podgersa a pohotovo ho zhodí do rieky.

Zatiaľ čo čitateľ sa zaoberá sympatickým zločincom „z nevyhnutnosti“, nevypovedanou otázkou zostáva, čo pán Podgers videl v Arthurovej dlani, a čo videl vo vlastnej dlani – možno práve to, čo ho vyhnalo v noci na most. Septimus Podgers je tak skrytou obeťou, ale aj otázkou a záhadou Wildeovej detektívnej variácie. Možno stačilo, aby Arthurovi neprezradil, čo uvidel v jeho dlani a nebol by zavraždený – prezradil mu to pritom, zdá sa, z číreho taktu.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: