Jay Gatsby

 

Dielo: Veľký Gatsby (The Great Gatsby, 1925)

Autor: Francis Scott Fitzgerald

 

Príbeh Jay Gatsbyho nám prerozprával Nick Carraway, jeho priateľ, sused a obdivovateľ, ktorý sa naň dokázal dívať zdola bez závisti a odsudzovania, s pochopením a obdivom, čo práve pri pohľade zdola nahor, na bohatších, slávnejších a úspešnejších, nebýva samozrejmosťou. Pre každého bol Gatsby niekým iným: zbohatlíkom, záhadným milionárom, čudáckym mecenášom, anonymným usporiadateľom veľkolepých večierkov, podvodníkom, nebezpečným mužom, príliš ambicióznym mladíkom, ktorý žil v preoblečení a vo falošnom svete, ktorý sám stvoril. Pre Nicka bol Gatsby človekom veľkého sna: sna, ktorý presahuje seba, spoločnosť, bezprostrednú skutočnosť a ktorý je odpoveďou na otázky nášho bytia; a Gatsby si tento sen nenechal pre chvíle samotárskeho snenia, ale všetko, čo v živote robil, konal v mene tohto sna, čo sa pre ostatných mohlo javiť ako naivita, podvod, zaslepenosť, pýcha alebo vopred jasná prehra. Postoj ku Gatsbymu charakterizuje postavy samotné: je to ich postoj k životnému snu, k viere, že svoj osud možno vystavať tak, ako chceme a túžime, bez ohľadu na spoločenské zákony a sily.

 

 

 

Gatsby bol pre Nicka bohatý sused odvedľa, prisúdený jeho novému životu v New Yorku čírou náhodou. V Gatsbyho prepychovom sídle sa konali veľkolepé večierky, bakchanálie jazzovej éry, na ktoré prichádzala rôznorodá spoločnosť, túžiaca uvidieť vlastné túžby a ich hranice. Nick sa jedného dňa ocitne v závratnom víre týchto podujatí a pochopí, že v strede tohto bláznivého víru stojí nehybný hostiteľ, triezvy vo svojich zámeroch, verný svojmu snu, rozhodnutý uskutočniť čokoľvek, čo si tento detský sen žiada. Nich postupne zisťuje, čo je tou Gatsbyho silou, čo stojí za chladom jeho džentlmenstva, aká romantická vízia na seba vzala pragmatickú masku pochybného obchodníka.

 

 

Jay Gatsby sa zrodil vlastným rozhodnutím z chudobného, sedemnásťročného Jamesa Gatza. Bol pevne rozhodnutý stať sa bohatým a úspešným džentlmenom, jeho osobnosť bola v pravom zmysle slova touto cestou a premenou. Neodradili ho prvotné neúspechy, sila jeho sna bola natoľko pevná, že svoje pravé Ja videl Gatsby v budúcnosti: to bola jeho skutočnosť, ktorá premieňala aj jeho minulosť, chudobné detstvo v bezvýznamnej periférii, na zanedbateľnú náhodu, ktorú stačí prekročiť, poopraviť a so zrakom upretým na svoju hviezdu nevšímavo obísť. James Gatz tu bol len preto, aby sa stal Veľkým Gatsbym, niekým, kto nepozná prekážky, nech by nimi bola aj vôľa ostatných bytostí alebo objektívna realita minulosti. Minulosť možno poľahky zopakovať ešte raz, zmeniť ju na svoj obraz, zrealizovať v nej vlastný scenár – to bolo Gatsbyho presvedčenie, na ktorom sa začal potkýnať, keď sa neohrozene pustil do jeho realizácie. Nick Carraway odhalil základnú chybu vo veľkom pláne Gatsbyho: Gatsby bol víziou sedemnásťročnej romantickej duše a tejto vízii bol jej nositeľ verný až do konca, s tvrdohlavosťou, elánom a zaslepenosťou sedemnásťročného romantického mladíka.

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: