Dag

 

Dielo: Dag (seriál, 2010 – 2015)

Autori: Øystein Karlsen, Kristopher Schau

 

Dag Refsnes je manželský poradca, ktorý dopoludnia väčšine párov odporúča rozchod a popoludní dôkladne zamyká dvere svojho bytu pred svetom, aby mohol zostať sám so sebou, knihami, filmami, hudbou a dobrým jedlom. Je inteligentný, sarkastický, nekompromisne úprimný, ale predovšetkým je to citlivé dieťa, ktoré svojmu strachu zo sveta a z ľudí podriadilo celý svoj život. Dag je príkladom človeka, ktorý úspešne realizuje svoju fóbiu a namiesto toho, aby v boji medzi sebou a svetom robil sekundanta svetu, aby sa prispôsobil, premohol sa, naučil sa akceptovať objektivitu a moc sveta, dokázal si všetko prispôsobiť svojmu plachému a introvertnému Ja, ktoré dobrodružnej nevyspytateľnosti sveta stavia do cesty pevné hradby bezpečnej nemennosti, predvídateľnosti a maniakálneho plánovania. Všetko, čo zraňuje a zneisťuje, zostáva na druhej strane dobre zamknutých dverí. Vo vnútri je bezčasové kráľovstvo idylického bezpečia, ktorému vládne dieťa.

Dag denne stretáva nešťastné páry, čo ho len utvrdzuje v nedôvere k vzťahom, má jediného priateľa Benedicta, ktorý reprezentuje skôr opačné póly jeho povahy, a časom ako terapeut akceptuje aj Ernsta čoby vlastného terapeuta, ktorý mu rozumie, vidí doň a dokáže mu dať spätnú väzbu, hoci aj ako podpichnutie, výzvu a nepríjemné zrkadlo.

V postave Daga sa spája odľahčený humor a existenciálny strach, prednosti i absurdity doby, výstižná karikatúra Daga v každom z nás.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: