Bazil

bazil1“Bazil pupkáč je veľmi podobný Tatkovi Ubu.”

 

Dielo: Život Bazilov (1935)

Autor: René Daumal

 

„V tibetských legendách se vyskytuje mimořádně děsivá příšera. Když si o ní čteme, v ústech vyvstává kus soli. Toto stvoření, přízrak nebo démon, má celkem vzato lidský vzhled.“

Bazil je malá, podivuhodná bytosť, neodhaliteľná vedeckými metódami a preto ju mohol René Daumal odhaliť jedine metódami patafyzickými, čiže experimentovaním pomocou absurdity. Bazil obýva ľudské bytosti, až do tej miery, že je od nich vlastne nerozlíšiteľný. Ľudská bytosť je vďaka jeho prítomnosti bytosťou rozkúskovanou, pričom medzi mysľou a telom, srdcom a rozumom sa rozprestiera priepasť odcudzenia. Bazil, bytosť nepatrných rozmerov, potom v mene človeka hovorí i koná. Daumal hovorí o troch základných typoch bazilov, podľa miesta, v ktorom sídlia: bazil pupkáč (sídli v žalúdku), bazil hrdopých (sídli v hrudi) a bazil žubrienka (sídli v mysli). Keď sa raz bazil v tele svojho hostiteľa stotožní s jedným z týchto troch typov, opúšťa svoje miesto len veľmi neochotne a len na krátku dobu. Bazil pupkáč tak vedie svojho človeka k tomu, že postupne stále viac myslí svojim bruchom; bazil hrdopých vedie svojho človeka veľmi často k excesom patriotizmu a nacionalizmu; bazil žubrienka vedie svojho človeka-intelektuála k suchému, abstraktnému filozofovaniu.

Bazilova sebastrednosť a otupenie vedú k tomu, že v „kryptách jeho baziliky“, ergo v kráľovstve jeho ľudského tela, silnie a rastie jeho protivník bazilištek, pod ktorého vplyvom sa žiadosti stávajú mániami, túžby hriechmi a myšlienky sylogizmami.

Možnosť záchrany spočíva v tom, že sa bazil rozpomenie na svoj kráľovský pôvod (basileus – gr. kráľ), stane sa tým, kým skutočne je a chopí sa tak pravej vlády nad svojou ríšou, ktorá mu prináleží. Tento akt je podľa Daumala opísaný v paradoxných učeniach východu.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: