Muž z Porlocku

kersting 1811

Dielo: Kublaj Chán (úvod k básni Kubla Khan, 1797)

Autor: Samuel Taylor Coleridge

O svojej básni Kublaj Chán tvrdí jej autor, anglický básnik Samuel Taylor Coleridge, že ju uzrel celú vo sne: pri jej zapisovaní ho však vyrušil návštevník – „Muž z Porlocku“ – a keď sa básnik vrátil k práci, zistil, že zvyšok vízie zabudol. Zostalo nám tak len 54 veršov zo zamýšľanej veľkolepej básne o mongolskom chánovi a jeho paláci v Xanadu. Muž z Porlocku tak vstúpil do dejín literatúry cez negáciu, cez nejestvujúce verše jednej básne a stal sa symbolom vyrušenia, straty inšpirácie, svetského nepriateľa básnikov.

Fernando Pessoa premýšľa nad viacerými hypotézami, ktoré sa postupom času o návštevníkovi z Porlocku vytvorili – vrátane tej, že mohlo ísť o zámer okultných síl, ktoré narúšajú komunikáciu medzi týmto svetom a svetom Tajomstva. Pessoa však svoje úvahy uzatvára tvrdením, že Muž z Porlocku je alegóriou rušenia tvorivej činnosti a že my všetci sme sami sebe takýmto narušiteľom: v dôsledku toho sme tým, kým sme a nie tým, kým by sme mali byť a všetky naše diela sú len fragmentmi čohosi nenávratne strateného, čo sme kedysi uzreli na odvrátenej, snovej strane sveta. Muž z Porlocku je tak vyjadrením našej slabosti a nedokonalosti a stelesňuje jednu zo zákonitostí tvorby.

Zmienky o Mužovi z Porlocku nájdeme v množstve rôznorodých diel, ktoré naň odkazujú ako na narušiteľa a zároveň ako na kohosi anonymného. Tak je tomu napríklad v Lolite Vladimíra Nabokova, v Údolí strachu A. C. Doylea či v románe Sneh Orhana Pamuka. Okultný rozmer tejto osoby využil Douglas Adams v knihe Holistická detektívna agentúra Dirka Gentlyho, kde hlavný hrdina cestuje v čase, aby vyrušil Coleridgea – ak by totiž zaznamenal celú svoju víziu, znamenalo by to zánik života na Zemi.

Muž z Porlocku sa dostal do názvu knihy A. N. Wilsona (Penfriends from Porlock) a poetka Stevie Smithová mu venovala samostatnú báseň. V nej ho opisuje ako požehnanie zabúdania, ako narušiteľa, ktorý raz ukončí naše nekonečné úvahy a uvedie nás do večného ticha.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: